Zespół jelita drażliwego – co warto wiedzieć na ten temat?

To wyjątkowo dokuczliwa przypadłość, która może nas skutecznie pozbawić radości życia. Zespół jelita drażliwego to choroba przewlekła, w przypadku której odpowiednie postępowanie staje się wyjątkowo ważne.

Co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Zespół jelita drażliwego, uciążliwa i przewlekła choroba jelita cienkiego i grubego, ma swe charakterystyczne objawy. Bóle brzucha oraz problemy związane z regularnym wypróżnianiem się to dolegliwości najbardziej charakterystyczne dla tego choroby.

Skąd biorą się takie problemy?

Choć przyczyny problemów związanych z pracą jelit nie są do końca znane, wiadomo, jakie czynniki sprzyjają nasilaniu się problemów. Zespół jelita drażliwego może się zatem wiązać z zaburzeniami funkcji motorycznej jelit oraz z tak specyficznym problemem, jakim jest nadwrażliwość trzewna. Biegunki infekcyjne oraz zaburzenia występujące na osi mózgowo-jelitowej to kolejne przyczyny problemów z pracą jelit. Wszystkie te czynniki sprawiają, że ludzkie jelita stają się zbyt wrażliwe, a niewielkie bodźce mogą stać się przyczyną poważnych problemów związanych z ich pracą. Wzdęcia, bóle brzucha oraz problemy związane z wypróżnianiem się to najbardziej uciążliwe problemy, z jakimi trzeba się zmierzyć w przypadku zespołu jelita drażliwego.

Jak walczyć z tym problemem?

Choć zmiany w diecie stają się tu bardzo ważne, nie ma jednej prostej recepty dla wszystkim. Dieta powinna być ustalana dla każdego indywidualnie, choć w każdym przypadku ważne staje się wykluczenie z menu kilku produktów: kawy, produktów tłustych oraz tych, które mogą mieć wpływ na późniejsze problemy ze wzdęciami. Ważna jest też odpowiednia psychoterapia, gdyż dolegliwości związane z zespołem jelita drażliwego często stają się przyczyną dodatkowego napięcia nerwowego, które jednocześnie sprzyja nasilaniu się problemów ze zdrowiem. Często chorzy korzystają też z odpowiednio dobranych leków, np. z leków rozkurczowych oraz przeciwbiegunkowych, jednak sięganie po takie środki nie może stanowić podstawy leczenia.