Osteoporoza – jak zapobiegać chorobie?

Ta choroba może podstępnie zaatakować i osłabić nasze kości. Chociaż w medycynie nastąpił w ostatnich latach wielki postęp, wyleczenie tej choroby nie jest możliwe. Osteoporoza to problem, który można jedynie łagodzić, jednak o całkowitym wyleczeniu nie ma mowy. Ból oraz większa podatność na urazy stają się zatem stałymi elementami w życiu każdego pacjenta dotkniętego tym schorzeniem. Ponieważ osteoporoza może konsekwentnie osłabiać nasze kości, a tym samym ograniczać naszą samodzielność, ważne staje się zapobieganie jej rozwojowi.

I choć to hormony okazują się najczęstszą przyczyną problemów, a wśród pacjentów dominują kobiety w okresie menopauzy, choroba ta może zaatakować każdego – bez względu na wiek i płeć. Pamiętajmy, że czynniki hormonalne to tylko jeden z wielu czynników, które mają wpływ na stan naszych kości.

Efekt?

Każdy z nas w porę powinien pomyśleć o tym, jak zapobiegać problemom związanym z osteoporozą. Profilaktyka staje się zatem kwestią wyjątkowo ważną dla tych, którzy chcą mieć mocne i zdrowe kości.

W jaki sposób każdy z nas może zminimalizować ryzyko rozwoju tej choroby?

Podstawa to zdrowe odżywianie. Racjonalna i zróżnicowana dieta odgrywa ważną rolę w profilaktyce wielu chorób, zatem i w przypadku osteoporozy sposób odżywiania się zajmuje bardzo ważne miejsce. Zdrowa dieta powinna być przestrzegana już od pierwszych dni życia, gdyż niedobory witamin i minerałów w dzieciństwie mają wpływ na rozwój kości oraz na ich stan w późniejszym okresie życia. Profilaktyka w przypadku osteoporozy polega m. in. na podawaniu maluchom wartościowego mleka oraz tych produktów spożywczych, w których znajdują się wapń, białko oraz witamina D.

Osoby, których dieta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na te składniki, powinny pomyśleć o skorzystaniu z pomocy nowatorskich suplementów diety. Osteoporoza lubi też tych, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Brak ruchu jest jednym z tych czynników, które w znacznej mierze przyczyniają się do osłabienia stanu kości. Najlepszym lekiem dla naszych kości jest oczywiście ruch na świeżym powietrzu, warto jednak pamiętać, że każda forma aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie w walce z osteoporozą.