Napoje alkoholowe i bezalkoholowe w diecie

Każdego dnia człowiek powinien wypijać około 2-3 litrów płynów. Taka ilość wody jest niezbędna naszemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania. Najlepiej, gdy pragnienie będziemy zaspokajać wodą mineralną i ziołowymi herbatami, ciężko jednak oprzeć się tak licznie występującym w naszym otoczeniu napojom, zarówno tym bezalkoholowym, jak i tym z procentem.

Zarówno napoje alkoholowe jak i te bezalkoholowe są dość wysokokaloryczne. Pobudzają, te z dodatkiem alkoholu – rozluźniają i rozweselają. Choć nie są one najzdrowszym dla nas wyborem, to właśnie po nie sięgamy najczęściej. Słodzone napoje oraz napoje alkoholowe nadal cieszą się większym powodzeniem w niektórych kręgach niż tak zalecana przez specjalistów woda mineralna. A woda mineralna to rozwiązanie najzdrowsze i najbardziej dietetyczne, szczególnie zalecane osobom dbającym o linię.

Na co należy zwrócić uwagę wybierając dla siebie napoje?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że większość z nich zawiera mnóstwo kalorii i posiada wysoką zawartość cukrów. Najzdrowsze rozwiązanie to wybór napoju, który nie zawiera ani alkoholu, ani cukru. Takie właśnie soki powinny być głównym źródłem płynów dla tych, którym trudno się przekonać do wody mineralnej lub do herbatek ziołowych.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wybierane przez nas napoje alkoholowe.

Jak powszechnie wiadomo ich nadmierne spożywanie ma negatywny wpływ na zdrowie. Pić alkohol można, ale sporadycznie i to w umiarkowanych ilościach. W przypadku alkoholu zachowanie umiaru jest wyjątkowo ważne. Napoje alkoholowe to również ogromna ilość kalorii. Szczególnie kaloryczne jest piwo, które zawiera bardzo dużo węglowodanów oraz alkoholu. W piwie bezalkoholowym wprawdzie kalorii jest już mniej, jednak nadal jest to napój niewskazany dla tych, którzy dbają o szczupłą sylwetkę. Nadmiar piwa odkłada się zatem w postaci tłuszczyku, szczególnie na brzuchu oraz na klatce piersiowej.

Równie kalorycznym alkoholem są wszelkiego rodzaju wina, w już w szczególności te półsłodkie i słodkie. Wódka oraz tak popularne na „babskich” przyjęciach likiery to już prawdziwe „bomby kaloryczne”. Spożywane sporadycznie szkody zbyt wielkiej nie uczynią, jednak już ich większe spożycie może przekreślić efekty najlepszej diety.