Stanowią poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a efekty ich obecności odczuwają nie tylko wątroba czy pęcherzyk żółciowy. Zaburzenia, za których rozwój odpowiedzialne są kamienie żółciowe, mogą dotyczyć i nerek, i całego układu pokarmowego. W efekcie kamienie żółciowe wpływają na stan naszej skóry, włosów oraz jamy ustnej. Mają znaczny wpływ na nasze samopoczucie i decydujący na ogólny stan naszego zdrowia. Walka z nimi bywa dość trudna, zatem profilaktyka staje się niezwykle ważna. Jakie czynniki mogą zatem w szczególności sprzyjać problemom związanym z rozwojem kamieni żółciowych?
W jaki sposób powstają kamienie żółciowe?
Wiedza na temat tego, w jaki sposób powstają kamienie żółciowe, może okazać się jednym z najważniejszych elementów profilaktyki. Czym jest żółć? To nic innego, jak mieszanina wody, śluzu i pigmentu żółciowego. Tworzą ją również solę żółciowe, cholesterol oraz enzymy. Żółć wydzielana jest przez wątrobę, z której wędruje odpowiednimi kanalikami do pęcherzyka żółciowego. Dzięki temu żółć umożliwia nam prawidłowe trawienie.
W chwili, gdy skład żółci zostanie zaburzony, zaczynają się pojawiać problemy prowadzące w ostateczności do tworzenia się kamieni żółciowych. Mogą mieć one różny charakter oraz konsystencję, zawsze jednak stanowią poważne zagrożenie zarówno dla wątroby, jak i dla pęcherzyka żółciowego. Ponieważ wpływają one na proces trawienia, ich efekty mogą mieć poważne konsekwencje dla ogólnego stanu naszego zdrowia. Profilaktyka staje się tu zatem wyjątkowo istotna. Na czym ona polega? Jakich sytuacji należy unikać?
Błędy związane z odżywianiem się
To, co jemy, wpływa na stan naszego zdrowia w znacznym stopniu. Drobne błędy żywieniowe, popełniane nieświadomie każdego dnia, mogą prowadzić do poważnych problemów z kamieniami żółciowymi. Jakie to błędy? Do tych najczęściej popełnianych zalicza się przejadanie. Nadmiar jedzenia sprawia, że szybciej wyczerpują się „zapasy” soków trawiennych oraz żółci. Co to oznacza? Że nadmiar jedzenia nie zostanie strawiony w prawidłowy sposób. Co gorsza, odłoży się on w naszym układzie pokarmowym i stanie się siedliskiem dla wielu groźnych bakterii. Rozwój drożdży i pasożytów, zmiana pH w jelitach oraz gromadzenie się w układzie pokarmowym szkodliwych toksyn to czynniki, które szkodzą nam wyjątkowo i sprzyjają jednocześnie tworzeniu się kamieni żółciowych.
Przejadanie się prowadzi też do problemów związanych z przepływem krwi wpłatach wątrobowych, a to z kolei w znacznym stopniu zmienia skład żółci. Kolejnym błędem, który popełnia wielu z nas, jest podjadanie między posiłkami. Nieregularne jedzenie oraz sięganie po te przekąski, które są wysoko przetworzone, jest tu największym problemem. regularne jedzenie oraz rezygnacja z jedzenia w porze nocnej to podstawa w profilaktyce kamieni. Ważna jest też rezygnacja z jedzenia posiłków ciężkostrawnych wieczorem oraz unikanie nadmiernego spożywania tych produktów, które są źródłami białka. Jego nadmiar bardzo często przyczynia się do powstawania kamieni żółciowych, zatem warto zachować tu stosowny umiar.
Leki farmakologiczne
Na pojawienie się problemów z kamieniami wpływać mogą też leki, które przyjmujemy przez dłuższy czas. Wiadomo już, że kamienie żółciowe znacznie częściej pojawiają się w gronie kobiet, a w szczególności tych, które korzystały z antykoncepcji hormonalnej lub z hormonalnej terapii zastępczej. W ich przypadku głównym problemem staje się estrogen znajdujący się w tych lekach. Zwiększa on poziom cholesterolu w żółci, co prowadzi do powstawania kamieni żółciowych oraz problemów związanych z kurczliwością pęcherzyka żółciowego. Do leków hormonalnych należy zatem podchodzić ostrożnie, podobnie zresztą jak do tych leków, które mają obniżać poziom cholesterolu.
Styl życia a kamienie
Na problemy z kamieniami żółciowymi wpływać też może styl naszego życia. Szczególnie niebezpieczne są te sytuacje, które prowadzą do zaburzenia naszego zegara biologicznego. Nieregularny styl życia oraz problemy związane z zasypianiem mają wpływ na nasze hormony, te z kolei odbijają się i na pracy wątroby, i na składzie wytwarzanej przez nią żółci. Pojawianiu się kamieni sprzyja również stres oraz życie w zbyt szybkim tempie. Warto pamiętać, że profilaktyka to nie tylko odpowiednia dieta, ale także relaks oraz odpoczynek.
Systematyczna obserwacja swego ciała oraz profilaktyka, której zasady są dość proste, to najlepsza metoda do zachowania zdrowia oraz dobrej formy. Im wcześniej zaczniemy dbać o swe zdrowie, tym większa szansa na to, że uda nam się uniknąć problemów związanych z obecnością kamieni żółciowych.