Wygodne i estetyczne – blatowe dozowniki mydła w płynie

Utrzymanie nieskazitelnej czystości w łazience nie jest sprawą łatwą – w dużej mierze za sprawą pojawiających się nieustannie zacieków z mydła, ustawianych na umywalce lub blacie butelek i śladów, jakie zostają pod nimi. Takie detale naprawdę potrafią zepsuć cały efekt. Dlatego coraz więcej osób także w domach decyduje się pozbyć tego kłopotu, sięgając po rozwiązania do tej pory wykorzystywane jedynie w obiektach instytucji publicznej.

Pozbyć się widoku butelek z płynnym mydłem i zajmowania przez nie miejsca pozwoli zamontowany dozownik do mydła. Podblatowy będzie dyskretnym i eleganckim rozwiązaniem, dzięki któremu przy umywalce widoczna będzie jedynie elegancka pompka, komponująca się z baterią łazienkową i armaturą. Takie dozowniki spotkać można w łazienkach dla gości w eleganckich restauracjach i hotelach, gdzie nie wyglądałyby zbyt dobrze widzące na ścianie plastikowe pojemniki, a przy tym należy zapewnić gościom higienę i komfort. Takie rozwiązanie najlepiej współgra z eleganckim wnętrzem i jest łatwe w utrzymaniu czystości, nie ma ani żadnych pojemników, które lubią przewracać się i spadać i kończą oblepione mydłem, ani dużej liczby zakamarków, w których mogą gromadzić się osady.

Wykorzystać jego zalety możesz również w domu, zwłaszcza, że dziś wiele osób decyduje się na łazienkowe szafki z blatami i zamiast klitki na wzięcie prysznica urządza dopracowane estetycznie pokoje kąpielowe. Kiedy więc przychodzi czas wybrać wyposażenie i dodatki, w tym dozownik mydła, blatowy dozownik to ładne i wygodne rozwiązanie, nie zajmuje miejsca na blacie i komponuje się z całą resztą wystroju i wyposażenia. Zainstalować go możemy również w kuchni, przy zlewozmywaku, gdzie i tak leży i stoi już i tak dostatecznie dużo rzeczy. Sprawdzi się także do płynu do naczyń.

Dozownik do mydła podblatowy składa się z pompki wykonanej ze stali nierdzewnej, często pokrytej chromem, lub z obudową z chromowanego mosiądzu, która wystaje nad blat, oraz umieszczonego pod nim zbiornika, wykonanego z tego samego plastiku, z jakiego produkuje się butelki na napoje, tylko grubszego. W przypadku wyższej umywalki, umieszczonej w całości na blacie, a nie wbudowanej w niego, możemy wybrać dozownik z podstawą – jest to również stalowy lub pokryty ozdobnym cylinder, który pozwala przedłużyć górną część dozownika, aby sięgała ponad krawędź umywalki. Możemy wybrać dozowniki stożkowe lub walcowe, które będą różniły się kształtem części wychodzącej nad blatem.

Aby napełnić pojemnik pod blatem, wystarczy odkręcić górną część, na tej samej zasadzie montuje się w razie potrzeby podstawę. Warto zakupić mydło w płynie w dużym kanistrze, co wyjdzie znacznie taniej niż typowe opakowania. Takie zaopatrzenie to wręcz konieczność w toaletach publicznych. Dozowniki najczęściej mają pojemność 1000 ml.

Zamontowanie blatowego dozownika mydła wymaga zrobienia otworu albo w blacie, albo bezpośrednio w umywalce czy zlewozmywaku, konieczna więc okaże się pomoc fachowca, jeśli nie chcemy ryzykować pęknięć powierzchni.