Ropowica: co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Ta choroba zakaźna atakuje w pierwszej kolejności skórę, choć wskutek braku odpowiedniego leczenia infekcja może dostać się do krwiobiegu oraz zaatakować węzły chłonne. Ropowica nie może być zatem ignorowana, a pierwsze jej objawy powinny stać się przyczyną możliwie jak najszybszej wizyty u lekarza.

Na jakie objawy należy zatem zwrócić szczególną uwagę?

Ropowica to przede wszystkim stan zapalny, który atakuje większe fragmenty skóry. Zazwyczaj problem ten pojawia się w przypadku kończyn górnych i dolnych, jednak i inne partie ciała mogą zostać zaatakowane przez chorobę. Zaczerwienienie oraz twarde obrzęki to pierwsze objawy, na które należy zwrócić uwagę. Gorączka, ból oraz powiększenie węzłów chłonnych to kolejne symptomy, których nie można ignorować.

Jakie są przyczyny tej choroby i kto jest na nią szczególnie narażony?

Za rozwój choroby odpowiedzialne są bakterie, zazwyczaj gronkowce i paciorkowce. Przedostają się one w głąb ludzkiej skóry zazwyczaj w chwili, gdy zostaje ona uszkodzona. Warto zatem pamiętać, że nawet najmniejsze ranki wymagają starannego oczyszczenia i zabezpieczenia przez zabrudzeniem. Niebezpieczne mogą się również okazać zaskórniki oraz owady, których ukąszenia mogą stać się przyczyną infekcji. Ropień i czyrak to kolejne przyczyny tej choroby, które występują dość często. Na atak bakterii oraz ich przenikanie do krwi i węzłów chłonnych są narażone tylko niektóre grupy ludzi. W szczególności ropowica zagraża tym, którzy mają problemy z obniżoną odpornością organizmu, wątrobą lub cukrzycą. Ryzyko zachorowania na ropowicę jest też znacznie większe w przypadku tych osób, które walczą z chorobą nowotworową.

Co można zrobić w chwili, gdy zaatakuje nas ropowica?

By ograniczyć skutki oraz zasięg takiego zakażenia, ważna staje się szybka wizyta u lekarza. To on może zapisać antybiotyki, które często okazują się niezbędne w walce z bakteriami. Wprawdzie w większości przypadków wystarczającym rozwiązaniem jest oczyszczenie rany i założenie opaski uciskowej, lekarska konsultacja przyda się z pewnością. Pamiętajmy, że bakterie trafiające do krwiobiegu mogą sprawić wiele dalszych problemów ze zdrowiem. Im wcześniej zatem podjęte zostanie odpowiednie leczenie, tym większa szansa na obronienie się przed chorobą i jej skutkami.